Відключення аналогового телевізійного мовлення 31 серпня 2018 р.
Постановою Кабінету Міністрів від 13 червня 2018 року № 509 внесено зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України стосовно термінів використання аналогової технології телевізійного мовлення.
Відтак 31 липня 2018 року аналогове телевізійне мовлення припинилося у місті Києві та Кіровоградській області, у решті областей перехід до цифрового телебачення має відбутися 31 серпня 2018 року.
Відповідно до міжнародних зобов’язань в Україні триває процес переходу ефірного телевізійного мовлення від аналогового стандарту розповсюдження програм до цифрового DVB-T2. Це означає, що аналогове телебачення буде вимкнено на заміну більш прогресивному цифровому стандарту, перевагами якого є висока якість телевізійного сигналу та більша кількість програм. Насамперед, відчують різницю у перегляді телепрограм саме телеглядачі ефірного телебачення, які сьогодні приймають телепрограми, використовуючи кімнатну, зовнішню або колективну антену.
Абонентів кабельного телебачення та власників супутникових антен зазначені зміни не стосуються.
З 2011 року в Україні багатоканальна цифрова телемережа у складі чотирьох мультиплексів МХ-1, МХ-2 , МХ-3 та МХ-5 працює у 166 населених пунктах. Після окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та захоплення частини територій Донецької та Луганської областей цифрові канали працюють у 143 населених пунктах. Цифровими передавачами для безкоштовного перегляду поширюється 28 загальнонаціональних телеканалів та до 4 регіональних телеканалів у кожній з областей України.
ПРИЙОМ ЦИФРОВОГО СИГНАЛУ
Прийом сигналу здійснюється з ефіру.
Джерело сигналу – найближчий передавач.
Для прийому необхідно:
1. Цифровий ефірний приймач або телевізор з підтримкою стандарту DVB-T2
2. Антена дециметрового діапазону
У зв’язку із наближенням термінів вимкнення аналогового телевізійного мовлення Національна рада звернулася до дистриб’юторів найбільших торгових марок, які постачають на український ринок перетворювачі цифрового сигналу, аби вони максимально забезпечили торгові мережі необхідним обладнанням.
Також Національна рада скерувала звернення до Уряду щодо важливості соціальної складової у цьому процесі, адже рівень забезпечення населення перетворювачами цифрового сигналу є вагомим чинником при переході на цифрове мовлення. Міжвідомча група пропонувала доручити обласним державним адміністраціям самостійно визначати доцільність безкоштовного забезпечення окремих малозахищених верств населення засобами прийому цифрового сигналу за рахунок та в межах бюджетних коштів, виділених облдержадміністраціям. Регуляторний орган вважає, що лише за підтримки місцевих органів державної влади можна втілити в життя механізм реалізації прав громадян на отримання повної, достовірної інформації у разі відключення аналогового телебачення.
У Житомирській області розташовано 9 передавачів:
- с. Андріївка (Черняхівський р-н) - у т.ч. сигнал на м. Житомир; вежа КРРТ
- м. Бердичів, вул. Житомирська 78;
- смт. Брусилів, вул Лермонтова 171;
- с. Кожухівка (Коростенський р-н);
- с. Юрівка (Малинський р-н);
- м. Новоград-Волинський, вул. Івана Мамайчука, 14;
- м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська 146;
- с. Дубовий Гай (Овруцький р-н), вул. Миру 1А;
- с. Котлярка (Попільнянський р-н).
Для частини Баранівського, Любарського, Романівського районів – м. Полонне Хмельницької обл.
Проблемне покриття цифровим телевізійним сигналом:
Охоплення території Житомирщини сигналом DVB-T2 коливається в межах 65-70 %. Найменше охоплені цифровим сигналом території Баранівського, Ємільчинського, Любарського, Романівського, Ружинського районів. Проблемний доступ до отримання цифрового телевізійного сигналу зафіксовано у низці мікрорайонів Житомира та Коростеня.
Карта приблизного покриття сигналом DVB-T2
(Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення)