Зайва вага і рак

Дата: 13.01.2023 22:56

ЗАЙВА ВАГА І  РАК --  ЗВ’ЯЗОК ІСНУЄ

Надмірна вага як фактор ризику виникнення онкологічних захворювань стала розглядатися відносно недавно.

Лікарі провели ряд досліджень, згідно з якими у людей із зайвою вагою найчастіше діагностують:

- рак прямої кишки;

- рак шлунково-кишкового тракту;

- рак матки;

- рак молочної залози;

- рак нирок;

- рак яєчників.

Зайва вага підвищує не тільки ризик розвитку онкологічних захворювань, а й ризик появи патологій шлунково-кишкового тракту, печінки та серцево-судинної системи. Це зумовлено підвищеним вмістом вісцерального жиру, розташованого на внутрішніх органах черевної і тазової порожнини.

До розвитку онкологічних захворювань, спровокованих зайвою вагою, призводить кілька механізмів:

1. Зниження активності імунної системи.

2. Зміна гормонального фону. Жирова тканина не тільки порушує роботу органів і залоз, а й є потужною біологічно активною речовиною, яка має гормональну дію.

3. Виділення інсуліноподібного фактора, що відповідає за ріст клітин

4. Існує велика вірогідність ожиріння після настання менопаузи, а також є   прямий вплив надмірної ваги на виникнення раку молочної залози.

5. За даними досліджень, близько 30%  розвитку раку ендометрія (внутрішньої   слизової оболонки тіла матки)   пов’язані з надмірною вагою.

Тож ожиріння є значним фактором ризику для здоров'я. Фахівці зазначають, що якщо у людини є зайва вага - її зниження хоча б на 5-10% зменшує вірогідність розвитку важких ускладнень на 30%!

На жаль, незважаючи на всі спроби популяризації правильного харчування та здорового способу життя - кількість людей у світі, які страждають на ожиріння, з кожним роком зростає.

Як   визначити у себе ожиріння

Насамперед діагностувати ожиріння можна за співвідношенням обхвату талії (ОТ) до об'єму стегон (ОБ). Для цього необхідно ОТ розділити на ОБ. Ожиріння починається у чоловіків за показників понад 0,9, у жінок - понад 0,8.

Зайва вага  розраховується за індексом маси тіла (ІМТ) --  вагу (у кілограмах) слід розділити  на квадрат зросту (в метрах): І = m:h². Наприклад, зріст людини 174 см, а вага 75 кг. Індекс маси тіла  (ІМТ) отримують так:  75: (1,74²) = 24,77. Оптимальні показники ІМТ - від 18,5 до 27,5. Усе, що йде після 25 - вважається зайвою вагою. Ожирінням вважається показник 30.

Важливим параметром є й окружність талії. Якщо вона більша за 88 см у жінок і 102 см у чоловіків - лікарі діагностують патологічне відкладення абдомінального жируДля цього типу характерні надлишкові відкладення в ділянці живота і верхньої частини тіла. Цей тип частіше зустрічається у чоловіків. Фігура часто нагадує форму яблука. Якщо ж відкладення розташовані переважно нижче пояса -   фахівці говорять про гіноїдний тип. При цьому типі відкладення знаходяться переважно на стегнах і сідницях. Він більш характерний для жінок. Фігура за формою нагадує грушу.

Контролюйте свою вагу – і намагайтеся не перевищувати показники норми. Так ви   почуватиметеся завжди у формі, і  зможете знизити ризик появи онкологічних захворювань.

Відділ комунікації, організаційної та

інформаційно-роз’яснювальної роботи