Гайдамацька могила с. Кодня
Гайдамацька могила с. Кодня
Гайдамацька могила - це єдина збережена в Україні курган-могила учасників козацько-селянського повстання, відважних борців за народну волю періоду Коліївщини 1768 року, яка є пам’яткою історії національного значення (https://goo.gl/maps/dgaTauLZDNTZdLvcA).
«Коліївщиною» назвали повстання запорожців і гайдамаків під керівництвом Максима Залізняка та Івана Гонти, яке почалося у 1768 році в Холодному Яру, поблизу Чигирина. Це було всенародне повстання українців проти національного, соціального і релігійного гніту, яке охопило значну територію Правобережної України. Повстанці захопили ряд міст і Річ Посполита була вимушена звернутися до Катерини II з проханням сприяти в придушенні бунту.
Російські і польські війська незабаром розгромили розрізнені загони повстанців, а захоплені в полон гайдамаки були жорстоко покарані. Влаштовувалися показові страти в різних містах Речі Посполитої, а в Кодні відбулася масова різанина.
Під керівництвом коронного воєначальника Юзефа-Ґабріеля Стемпковского повстанцям рубали голови, садили на палю, четвертували, вішали. Тут стратили близько 3000 учасників «Коліївщини» .
Розміри могили : висота 2-3 м, окружність основи: близько 50 м. На карті генерального штабу червоної армії 1943 р. позначено висоту- 5,2 м.
28 червня 1968 року, до 200-річчя Коліївщини, у верхній частині курган-могили був встановлений пам’ятник з написом: «Вічна слава народним борцям Коліївщини 1768-1968».
Гайдамацька могила в Кодні – це символ скорботи і пам'яті про волелюбних і непокірних синів українського народу, які боролися за волю і незалежність. Адже український народ сотнями років боровся за свою землю, свою державу, за право на вільне життя у своєму домі. І наш святий обов’язок – берегти пам’ять про наших героїчних предків, які боролися за волю і незалежність, які є прикладом мужності, героїзму і відваги, і передати цю пам’ять прийдешньому поколінню.