Церква Різдва Богородиці в селі Кодня

Дата: 03.03.2023 11:02

Церква Різдва Богородиці в селі Кодня.

Справжньою окрасою села Кодня є церква Різдва Богородиці. Побудована у 1841 році, на місці згорівшої дерев’яної церкви, у стилі класицизм, на кошти власника Кодні Михайла Корженєвського. Реконструйована за участю академіка архітектури, видатного українсько-польського зодчого, уродженця Житомира Карла Маєвського.

На стінах фасаду храма масивний портал з чотирма колонами, а верхів'я прикрашає кругла баня ледь приплюснутої форми. В інтер'єрі церкви збереглися декоративні розписи початку ХХ ст.

Через свої чотири великі колони та прямокутні форми церква сильно нагадує традиційні храми Стародавньої Греції та Риму, але ближче, все ж таки, до храмів останнього, адже має тосканський архітектурний ордер.

У 1865 році на кошти прихожан та держскарбниці була збудована цегляна триярусна дзвіниця. Як і храм, вона виконана в стилі класицизму.

В роки Другої світової війни, під час нацистської окупації, церкву не зачепили, на відміну від  синагоги, яка була спалена, та костелу, який був зруйнований, але остаточно будівля була знищена на початку 1980-х років.

Разом із дзвіницею церква Різдва Богородиці має статус пам'ятки архітектури національного значення.