Німецьке кладовище «Хегевальд» в с. Зарічани

Дата: 03.03.2023 11:13

На околиці села Зарічани знаходиться німецьке військове кладовище «Хегевальд» (нім. Hegewald — «Заповідний ліс» . Воно було відновлено у 1998 році. А перші захоронення тут з’явилися в кінці 1941 року. Наказ про відкриття кладовища видав сам Гіммлер. Хоронили тут тільки тих німців, які проявили героїзм у боях та ще високих есесівських чинів.

На початку серпня 1941 року в районі села Станишівка радянська диверсійна група знищила кортеж  есесівського начальника високого чину, який направлявся до Житомира.  Наші диверсанти знищили в цьому короткому бою до трьох десятків німців. Куля наздогнала і керівного есесівця. Тих, що загинули в цьому бою захоронили в селі Зарічани. Похорони виявилися дуже кривавими. Для копання могил пригнали три десятки радянських військовополонених.

Навколо в оточенні стояли німці з автоматами, вдягнуті у сіру форму СС. Німців було 11 чоловік, вони ліниво розмовляли між собою, сміялися. Коли були вириті, есесівський офіцер дав команду червоноармійцям відійти. В засаді в лісі знаходилися бійці роти під командуванням Василя Шадріна, яка за командою  залпом знищили всіх 11 есесівців. Таким чином полоненим вдалося вижити.

Своїх загиблих німці захоронили на кладовищі «Хегевальд» тільки на наступний день. В одну могилу лягли тіла вбитих у вечірній сутичці есесівців-конвоїрів.