Обережно пестициди
З початком сільськогосподарського сезону на сільгоспугіддях агропідприємств, в приватних домогосподарствах, на присадибних та дачних ділянках власники застосовують різноманітні засоби захисту рослин, пестициди та агрохімікати. Обробляючи свої посіви пестицидами та агрохімікатами можуть завдати шкоди здоров’ю тих громадян, які проживають поряд.
Найпоширенішим способом застосування пестицидів та агрохімікатів у побуті є обприскування рослин. Деякі господарі поспішають застосувати хімічні препарати для захисту свого урожаю не зважаючи на погодні умови та санітарні розриви, завдаючи шкоди як самим працюючим, так і багатьом сусідам.
Щоб уникнути ризиків нанесення шкоди здоров'ю населення при застосуванні агрохімікатів в сільському господарстві треба дотримуватись вимог державного санітарного та екологічного законодавства. Щоб уникнути прикрих випадків отруєння необхідно суворо дотримуватись правил поводження із пестицидами.
Поводження з пестицидами та агрохімікатами регламентовано законами України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про бджільництво», Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього, ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».
Відповідно до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» забороняється:
-
Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.
-
Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається.
-
Перед проведенням обробок об'єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки та оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в обробленій зоні (за два дні до початку захисних хімічних заходів повідомляти сільські ради, пасічників та інших зацікавлених осіб). У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Місцеве населення повинно бути проінформоване про час і місце запланованих обробок шляхом оголошення по радіо, встановлення попереджувальних написів. Відповідно до судової практики можна стверджувати, що належним повідомленням у випадках використання пестицидів господарствами буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах, або сайті громади. У разі, якщо пестициди було застосовано, але населення та власників суміжних сільськогосподарських угідь попереджено не було та у зв’язку з цим останнім було завдано збитків, потерпілі мають повне право звертатися до суду.
-
Для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього. Рекомендується в межах населеного пункту застосовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками.
-
В межах населеного пункту дозволяється обприскування ранцевими обприскувачами при швидкості вітру до 4 м/с, а за межами - обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).
-
При застосуванні пестицидів за допомогою наземних засобів механізації зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку населення повинна бути не менше 500 м при вентиляторному обприскуванні та не менше 300 м при штанговому обприскуванні і застосуванні гербіцидів (засобів для знищення бур’янів) методом дощування. На земельних ділянках, що межують з зонами санітарного розриву, протягом доби забороняється проведення ручних робіт.
Ключ до безпечного використання пестицидів та агрохімікатів в сільському господарстві - суворе дотримання правил їх внесення.
Житомирське районе управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області