Про заборону розміщення будь-яких об'єктів у охоронній зоні ЛЕП

Дата: 08.01.2024 14:31

У більшості випадків причиною аварійних знеструмлень повітряних ліній електропередачі (далі – ЛЕП) є дерева, висаджені в охоронних зонах цих ліній. Тому обрізання гілок дерев – один із найпростіших і найдієвіших способів забезпечити безперервний розподіл електричної енергії.

Через зіткнення гілок та дерев з ЛЕП виникає низка негативних наслідків, серед яких:

• обрив проводів;
  • припинення електропостачання;
  • пожежа;
  • шкода здоров’ю людей, майну тощо.

Щоб не траплялося випадків обриву проводів від падіння гілок та дерев, навколо будь-якої ЛЕП встановлено охоронну зону, ширина якої залежить від напруги лінії і береться по вертикалі проєкції крайніх проводів:

• 2 м – до проводів напругою до 1 кВ;
  • 10 м – до проводів напругою до 20 кВ;
  • 15 м – до проводів напругою до 35 кВ;
  • 20 м – до проводів напругою до 110 кВ;
  • 25 м – до проводів напругою до 150-220 кВ;
  • 30 м – до проводів напругою до 330 кВ.

Традиційно сезон чистки трас стартує 15 жовтня і триває до 15 квітня: цей період рекомендований екологами, адже дерева у цей час «сплять» і обрізка гілля їм не шкодить.

Згідно з пунктом 7 Правил охорони електричних мереж, працівники ОСР здійснюють чистку просік повітряних ліній, які перебувають у віданні ОСР. Також представники ОСР можуть допомогти здійснювати розчистку електроліній від гілок дерев біля будинків і присадибних ділянок людей, які фізично не в змозі самостійно це зробити – неповносправних, самотніх та пенсіонерів.

В усіх інших випадках власники на своїх земельних ділянках повинні робити це самостійно.

Тому нагадуємо громадянам, установам та організаціям про необхідність дотримуватись вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил охорони електричних мереж та Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.

Згідно із зазначеними документами, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

• на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів;
  • на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;
  • на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій;
  • на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування;
  • на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

Слід пам’ятати, що для уникнення подібних небезпек – не можна садити дерева під ЛЕП, необхідно вчасно обрізати гілки дерев, які уже ростуть, та інформувати органи місцевого самоврядування про зелені насадження, які можуть бути небезпечними.

Андрушівський РЕМ ставить до відома, що в населених пунктах громади у 2024 році буде проводитись ремонт повітряних ліній електропередач (в т.ч. аварійна розчистка трас від гілля дерев).